טיפול בפצעי בגרות – אפשר גם אחרת!

טיפול בפצעי בגרות, פצעי בגרותפצעי בגרות או בשמם העממי, "חצ'קונים" הם, למעשה, דלקת של בלוטות החלב וזקיקי השערות. הם מופיעים בעיקר בגיל ההתבגרות כתגובה להפרת האיזון בין רמת החלבון לשומן בעור.

למרבית ממטופלי הצעירים הסובלים מתופעת פצעי הבגרות, יש גם בעיה לא פחות חמורה של ביטחון ודימוי עצמי נמוך. מסיבה זו, הנתון הסטטיסטי, המעיד כי רק כחמישה עשר אחוזים מהסובלים מבעית אקנה פונים לטיפול, הופך להיות מדאיג עוד יותר.


בשונה מהרפואה הקונבנציונאלית, המתמקדת בטיפול סימפטומטי בעור בלבד, הטיפול בפצעי בגרות בתחום של רפואה אלטרנטיבית יסודי ומקיף יותר.

מטרת הטיפול בענף רפואה משלימה בכלל וברפואה סינית (ויפנית) בפרט היא לפתור את הבעיה מהשורש על ידי זיהוי מחולל התופעה, מתן טיפול ייעודי ומיידי ושיפור אורח החיים של המטופל.

לפני שאפרט על שיטת הטיפול בפצעי בגרות על פי העקרונות של רפואה יפנית וסינית, חשוב שתדעו מהן הסיבות להופעת התופעה המעיקה הזו:

  • סיבות הורמונאליות – האקנה ההורמונאלי הינו תולדה של שינויים הורמונאליים המתחוללים בגוף בתוקפת גיל ההתבגרות, בזמן המחזור החודשי של האישה או בתקופת ההיריון שלה. בלוטות השומן בגוף מגיבות באופן לא מאוזן להפרשה המוגברת של ההורמונים.
  • תורשה – ישנם גם גורמים גנטיים המשפיעים על הופעת פצעי בגרות (ילדים להורים שסבלו בעבר מאקנה נמצאים בקבוצת סיכון גדולה יותר לסבול מהתופעה).
  • אורח חיים –ישנו קשר הדוק בין אורח חיים לבין תופעת האקנה:
    תזונה – תזונה בלתי מבוקרת ומאוזנת, המבוססת על מאכלים עתירי שומן, מוצרי חלב, חומרים משמרים, צבעי מאכל ודברי מתיקה עלולה לגרום לספיגה מוגברת של רעלים ולהיווצרות פצעי אקנה.
    מתחים נפשיים – מחקרים שבוצעו בתחום הוכיחו שמתחים נפשיים משבשים את האיזון ההורמונאלי בגוף ועקב כך מעלים את השכיחות של פצעי הבגרות.
    תרופות – יש מספר בלתי מבוטל של תרופות הגורמות גם לשיבוש הורמונאלי ועקב כך, להיווצרות פצעי בגרות.
  • הזעת יתר – הזעת יתר גורמת לחסימת הנקבוביות של העור ולהעלאת השכיחות לפצעי אקנה
  • סבונים/תכשירים קוסמטיים – רגישות לסבונים עתירי שומן או לתכשירים קוסמטיים מסוימים עלולה להחמיר את תופעת החצ'קונים.

טיפול בפצעי בגרות בראי הרפואה המשלימה:

כמטפל מוסמך וותיק בשיטות דיקור (דיקור סיני ודיקור יפני) טיפלתי בהרבה מטופלים צעירים שסבלו מתופעת האקנה. חלקם הגיעו אלי, כבר אחרי שניסו את הטיפול הקונבנציונאלי (תכשירים חיצוניים ותרופות אנטיביוטיות).
יתרה מכך, גם אלו שהמשיכו את הטיפול הקונבנציונאלי הבינו את החשיבות של הטיפול המשלים והתומך לפתרון הבעיה מהשורש ולמניעת חזרתה בטווח הרחוק יותר.

ברפואה הסינית (והיפנית) מתייחסים לפצעי בגרות כמצב של חוסר איזון בין היין (אנרגית הקור) ליאנג (אנרגית החום). עודף אנרגית יאנג (הנגרם בין היתר משינויים הורמונאליים) מוביל ליתר פעילות של בלוטות החלב והשומן וכפועל יוצא מכך, להיווצרות פצעי בגרות. כמו כן, תזונה לקויה ולחצים נפשיים עלולים לגרום לחסימה באנרגיה של האיברים הפנימיים החיוניים (הכבד, הקיבה והמעיים) ולהעלאת הסיכון לתופעה המטרידה הזו.

מסיבות אלו, טיפול בפצעי בגרות במרפאתי אינו מתמקד רק בבעיית העור. לאחר תהליך אבחון יסודי ומעמיק, הטומן בחובו את ההיסטוריה הרפואית של המטופל והרגלי החיים שלו, בהיבטים של תזונה, סדר יום ופעילות ספורטיבית, אני בונה תכנית טיפול ייעודית, המותאמת לצרכיו האינדיבידואליים.

תכנית הטיפול בפצעי בגרות כוללת דיקור סיני או דיקור יפני (המסייעים בהחזרת האיזון ההורמונאלי התקין, בניקוי הרעלים והפסולת מהגוף ובהפגת המתחים הנפשיים), מתן צמחי מרפא סיניים והמלצות לאורח חיים בריא ומאוזן יותר (תזונה בריאה, הימנעות מעישון וממצבים מעוררי לחץ).

הבשורה הטובה היא שלא צריך להמשיך לסבול מתופעת פצעי הבגרות ומהמבוכה הרבה הנלווית אליה.
לרפואה הסינית והיפנית יש יכולת מוכחת במיגור התופעה הן בטווח המיידי והן בטווח הרחוק יותר.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>